Přístavba penzionu Blanko

2022
Obestavěný prostor 1 100 m³
Užitná plocha 246 m²

Nedaleko Smrčné u Nové Bystřice, kousek od státní hranice s Rakouskem u rybníka a přírodní rezervace Blanko objevil v roce 2006 Adam Rujbr zpustlý areál bývalé roty pohraniční stráže. Hned následující rok byla otevřena první část pro hosty, renovovaná vila. Tato bývalá celnice byla první stavbou areálu a přibližně od dvacátých let 20. století sloužila jako sídlo Finanční stráže. 

 

Další etapou revitalizace byla v letech 2010-2011 přeměna bývalých důstojnických bytů na apartmánový dům a zatím posledním rozšířením je přístavba jídelny s kuchyní, lobby a lesního sálu. Přístavba navazuje na stávající apartmánovou budovu a propojuje ji s původním malým objektem skladu v jeden celek. Dva na sebe kolmé objekty propojené společnou chodbou a schodištěm se vzájemně doplňují svým vzhledem se sedlovou střechou a bílou fasádou. Z přístavby je přístupná krytá dřevěná terasa, jejímž středem prorůstá stávající strom. 

 

Zdrojem tepla nového objektu je akumulační krb v lobby a dále tepelné čerpadlo, které vytápí celý objekt včetně apartmánů. V létě je použit systém podlahového vytápění k přichlazování vnitřního prostoru. Budova přístavby byla kompletně postavena z CLT panelů. Ty tvoří nosnou konstrukci stěn, stropů i střechy. Jejich dřevěný povrch, který je uplatněný v interiéru, dodává celému prostoru příjemný, přírodní vzhled.

 

Penzion Blanko tak vytváří harmonické spojení historie, moderní architektury a přírodní rezervace, což ho činí zajímavým místem pro hosty, kteří hledají unikátní a pohodlné ubytování v malebném prostředí České Kanady.