FN Olomouc – Hemato-onkologická klinika

2020
Obestavěný prostor 12 800 m³
Užitná plocha 2 115 m²
Fakultní nemocnice Olomouc

Přístavba funkčně navazuje na již existující budovu P v areálu Fakultní nemocnice Olomouc. Výškově se organicky napojuje na pavilon P. První nadzemní podlaží slouží jako vstupní prostor, parkování a průjezd. Přístavba nad ním je bílým kvádrem, prořezaným nepravidelně umístěnými horizontálními okny. Tato hmota je podepřena sloupy a stěnami v antracitové barvě.

 

Vnitřek objektu hostí hemato-onkologickou kliniku, včetně recepce, vyšetřoven, odběrové a výkonové místnosti, stacionáře transfuzí a chemoterapie, a současně nabízí administrativní zázemí a přednáškovou místnost. Výjimečným prvkem jsou umělecká díla, včetně prací od Miloše Karáska, fotografií Michala Zajačka, a grafického ztvárnění Warholových konzerv od umělce Luďka Bárty. Tyto umělecké prvky mají za cíl zlepšit prostředí kliniky a pozitivně ovlivnit emocionální stav pacientů.

 

Přístavba s rezervou splňuje přísné požadavky pro budovy v pasivním standardu a mj. zahrnuje zelenou retenční střechu. K dosažení optimálního vnitřního klimatu slouží chlazení vnitřních prostor, nucené větrání a řízení vlhkosti. Logistickou efektivitu podporuje propojení potrubní poštou. Celkově vytváří prostor, který nejen plní svou funkci, ale také spojuje moderní design s kvalitní péčí o pacienty.