Francouzská okna a prosklené stěny na rodinných domech - jaké jsou výhody a rizika?

Při navrhování projektů v Adam Rujbr Architects vždy klademe důraz na estetičnost, funkčnost a pohodlnost užívání. Každý dům by měl být navržen tak, aby byl co nejvíce energeticky soběstačný a úsporný a plnil všechny potřeby klienta. Jedním z mnoha architektonických prvků, kterými lze tyto účely podpořit jsou francouzská okna a prosklené stěny.
Prosklené stěny poskytují jedinečné propojení interiéru s exteriérem. Navodí pocit otevřeného prostoru a dopřeje Vám vychutnat si pohled na zeleň ve Vaší zahradě. Kromě toho pouští do domu aktivní sluneční světlo, které především za jasných zimních dnů výrazně pomáhá vyhřát interiér. Z tohoto důvodu je vždy důležité velká okna a prosklené stěny rodinných domů směřovat na jih. V takovém případě se pak dá využít tzv. Sokratova domu (nad okny je navržena stříška s přesahem tak, aby v letním období byl vnitřní prostor chráněný před slunečním zářením, zatímco v zimním období je snaha dům co nejvíce otevřít a umožnit vnikání slunečních paprsků do vnitřního prostoru). Sokratův princip samozřejmě zcela neodstíní žhavé letní slunce ze západu a východu, proto je k tomuto účelu ideální zvolit venkovní předokenní žaluzie. Proč venkovní? Vnitřní typ žaluzií nedokáže prostor tak kvalitně odstínit a izolovat teplo. Podívejte se na typický projekt Sokratova domu s předokenními žaluziemi, který navrhli naši architekti v Králově Poli v Brně.
Pamatujte, že nad použitím prosklené stěny v projektu  je důležité přemýšlet hned od počátku jednání s architektem, jelikož na něm závisí rozložení parcely. Váš dům by měl mít na jižní straně dostatek prostoru, aby i s velkými okny poskytoval soukromí. Jedním z řešení rodinného domu, který je uzavřen od ulice a otevřen na soukromou část pozemku je například rodinný dům ve Zbraslavi. Další inspiraci můžete najít u rodinného domu ve Zdiměřicích, kde jsme pro využití Sokratova efektu navrhli stříšku poskytující zároveň stín na terase u bazénu, nebo našeho projektu ve Všechovicích, kde stejný účel plní zajímavé řešení druhého patra domu, které vystupuje nad úroveň přízemí.
Bezpečnost se velkými okny zásadně nemění. Riziko vykradení je bohužel u každého domu bez ohledu na velikost oken, pokud nejsou zamřížovaná. Naši odborníci s Vámi proberou všechny možnosti zabezpečení stavby jako je vhodné bezpečnostní kování či folie a doporučí Vám kvalitní okna s co nejlepší izolací a nejvyšší bezpečností.
Jaký je ideál ideál velkých oken? V Adam Rujbr Architects se řídíme heslem "2% rámu + 98% skla = 100% architektury". Čím méně rámů, tím elegantnější vzhled a efektivnější výhody prosklených stěn.

12. 3. 2013, 15:29:52

Francouzská okna a prosklené stěny na rodinných domech - jaké jsou výhody a rizika?

Francouzská okna a prosklené stěny na rodinných domech - jaké jsou výhody a rizika? Francouzská okna a prosklené stěny na rodinných domech - jaké jsou výhody a rizika? Francouzská okna a prosklené stěny na rodinných domech - jaké jsou výhody a rizika? Francouzská okna a prosklené stěny na rodinných domech - jaké jsou výhody a rizika?