Proč si dát pozor na architekty, kteří berou provize od stavebních dodavatelů?


Dnešním příspěvkem jsme se rozhodli upozornit na to, s čím se může klient při spolupráci s architekty v některých případech setkat. Na provize od stavebních dodavatelů.

Mnoho dodavatelů všemožných stavebních komponentů tyto provize architektům nabízí jako finanční odměnu za to, že do projektu navrhnou právě jejich konkrétní výrobek, nebo, že architekt klienta poslal do toho správného showroomu. 

Architekti s touto provizní politikou si na ní založili existenci. Při snaze získat zakázku se podbízí nízkou cenou projektu a v průběhu stavby si pak vyberou nemalou částku na provizích od stavebních firem. 

Naši architekti v Praze i v Brně Adam Rujbr Architects mají politiku jinou. Provize nebereme. A máme pro to několik důvodů:

1.     Je to neetické.

2.     Je to zavazující. Ten kdo bere provizi je vlastně zavázán tomu, koho by měl kontrolovat. Střet zájmu je evidentní. (příklad: Dodavatel na stavbu dodá poškozené dveře. Za normálních okolností architekt přikáže dveře vyměnit. Pokud je vázán provizemi, má dodavatel argument ho přesvědčit, že vada výrobku není tak zásadní a z určitého úhlu není škrábanec vlastně vidět.)

3.     Je to drahé. Provize musí někdo zaplatit a v konečném výsledku je to klient.

4.     Odvádí to pozornost a soustředění. Při vytváření projektu se architekt nesoustředí jen na to, aby jeho dílo mělo co nejlepší výsledek, ale musí také počítat. Počítat provize. A vymýšlet argumenty, proč je výrobek jeho dodavatele právě ten nejlepší.

5.     Je to krátkozraké. Je spousta dodavatelů, kteří provize nenabízejí, protože to jednoduše nepotřebují. A když klient časem zjistí, že mohl o blok vedle koupit kvalitnější výrobek levněji, jednoduše ztratí v architekta důvěru.

 

Upozornění a rada pro klienty: Ptejte se svého architekta na rovinu, jestli provize bere, či ne. Pokud narazíte na architekta "provizáka", budete mít možná levný projekt, ale na provizích architekta, které mohly být Vaší slevou, zaplatíte až 20% nákladů stavby.

Jak to děláme my v Adam Rujbr Architects?

Do projektu navrhujeme takové komponenty, o kterých jsme přesvědčení, že nejlépe splní nároky klienta s ohledem na optimální poměr pořizovacích a provozních nákladů. Tedy aby to nebylo příliš drahé při pořízení, ale hlavně, aby to bylo co nejméně zatěžující při provozu.

Veškeré návrhy a specifikaci konkrétních výrobců mají v našich projektech pouze informativní charakter. Pokud klient navrhne záměnu za jiný jím vybraný výrobek, bez průtahu jej posuzujeme a ihned schválíme, nebo upozorníme na rozdíl oproti původně navrhnutému řešení. Pouze v případě, že by záměna ohrožovala bezpečnost či funkčnost stavby záměnu zamítneme, a pokud na ni klient trvá, tak pouze na vlastní odpovědnost.20. 2. 2013, 13:16:14

Proč si dát pozor na architekty, kteří berou provize od stavebních dodavatelů?